تبلیغات
k-h-y-a-s - نگاهی به کریسمس در کشورهای مختلف جهان

k-h-y-a-s

نگاهی به کریسمس در کشورهای مختلف جهان

 • نگاهی به کریسمس در کشورهای مختلف جهان

  جشن سال نو میلادی با اسم کریسمس در تمام جهان برگزار می شود که در آن شور و حال خاصی در بین مردم جهان وجوددارد. 

  آداب و رسوم ایتالیایی ها در کریسمس

  ایام دوازده روزه کریسمس با سال روز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر شروع می شود و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه مییابد. برگزاری کریسمس در کشور های مختلف مسیحی بنا به سنت و عرف و رسوم آنان، تفاوت‌هایی نیز با یک دیگر دارد. در زیر به بعضی از آداب و رسوم مردم ایتالیا در کریسمس اشاره میکنیم.اساس روز کریسمس در ایتالیا، خانواده، عشق و غذاست.

  غالباً ایتالیاییها کادوهایشان را صبح روز کریسمس یا بعد از ناهار باز میکنند، هرچند برخی ها تا روز epifania یعنی ظهور حضرت عیسی «ع»، روز ۶ ژانویه صبر میکنند . اگر بچه ها طی سال خوب بوده باشند یه la calza «جوراب» رنگی بلند، پر از i dolciumi«شکلات و شیرینی» جایزه میگیرند اما اگر در جورابشون il carbone «ذغال» باشد که از شکر سیاه درست شده، معلومه که اصلا بچه خوبی نبوده !

  بر خلاف کشورهای دیگر در ایتالیا این بابا نوئل «Santa Claus» نیست که برای بچه ها هدیه میاره، جادوگر مهربانی به اسم بفانا «La Befana »، برای بچه ها هدیه و شیرینی جات میاره. در ونیز و من توا «Mantova» به جای همه ی اینا، سانتا لوچیاس که «Santa Lucia» زحمت هدیه اوردنو میکشد.

  در برخی مناطق به عیسی کودک «Gesu’ Bambino» معتقدند. با همه این احوال امروزه تقریبا ۹۰ درصد ایتالیاییها به بابا نوئل«Babbo Natale» هم اعتقاد دارند .

  نگاهی به کریسمس در کشورهای مختلف جهانتزیینات شهرها در کریسمس

  عرف کاتولیکها این است که شب عید گوشت نمیخورند، برای همین در مهمونی های کریسمس غالباً ماهی سرو میشود. غذاهای مخصوص کریسمس نان برشته با جیگر «crostini»، سوپ رشته فرنگی «tortellini» با آب جوجه و سوپ معمولی «brodo»، همراه با خوراک پاچه خوک «lo zampone»، یا کوتکینو «il cotechino» که سوسیس خوک است، هستند.

  در بیشتر شهرهای کوچک، صحنه های کوچیکی از محل تولد حضرت عیسی «ع» درست میشود و چند نفر هم نقش کاسبای قدیمی، مثل چاقو تیز کنی و زین سازی رو بازی میکنند. فلوت زنا «zampognari» با نی انبون و فلوت و قره نی، ترانه های کریسمس رو اجرا میکنند.

  نوازنده های دوره گرد، در مناطقی مثل آبروتزو «Abruzzo» و کالابریا «Calabria» با ژاکتهای قرمز روشن و کلاهای لبه پهن کاکل قرمزی از کوهستانا پایین می آیند. در رم این نوازنده ها رو میتوانید در بازارهای کریسمس میدان باستانی ناونا «Piazza Navona» روی پله های اسپانیایی یا ورودی میدان سنت پیتر ببینید.Astro del Ciel’ یا ستاره آسمان، یکی از سرودهای رایج ایام کریسمس در ایتالیاست.

  نگاهی به کریسمس در کشورهای مختلف جهان

  کریسمس یکی از مهمترین جشن ها و مناسبت ها در امریکا است

  کریسمس در ایالات متحده ایالات امریکا

  مردم نقاط مختلف امریکا آداب و رسوم گوناگونی برای برپایی جشن‌های کریسمس دارند.کریسمس یکی از مهمترین جشن ها و مناسبت ها در ایالات متحده امریکاست. در جامعه چند فرهنگی و تکثرگرایی چون امریکا، این مراسم به روشهای گوناگونی اجرا می شود. با این حال، غالبا رسمی واحد برای اینروزها وجوددارد

  که مردم تمام ایالات امریکا ازآن پیروی میکنند. این رسوم حاوی درخت کریسمس، کنده های داخل بخاری، کارت تبریک، بابانوئل و گوزن هایش می شود.این جشن با دقت به مناطق مختلف آب و هوایی دراین کشور به طرق متفاوتی برگزار می گردد. بعضی کریسمس در برف جشن می گیرند و عده‌ای در خانه و با حضور خانواده و دوستان آنرا برگزار میکنند.

  تاریخ برگزاری جشن کریسمس در ایالات متحده به قرن نوزدهم بازمی گردد. درسال های 1800، این مراسم توسط مهاجران مسیحی جمهوری چک برگزار میشد. درسال 1830 بود که در امریکا محبوبیت پیدا کرد. تزئین درخت آن نیز از سال 1840 در ایالات آن رونق گرفت. از سال 1860 نیز بابانوئل به کریسمس پیوست.

  جشن های کریسمس یک ماه پیش از شروع تعطیلات رسمی شروع می شود. مردم خودرا برای تدارکات این مراسم آماده می سازند. مراکز خرید تا نیمه شب باز است و مردم در فعالیت ها و برنامه های مختلف مربوط به این ایام شرکت می کنند. کودکان نیز در کارناوال ها لباس‌های بابانوئلی، فرشته‌ای و سایر شخصیت ها را میپوشند. طبق معمول غذا های مخصوصاً ای نیز برای این مراسم سرو می شود.

  رسوم گوناگونی برای کریسمس در ایالات متحده برقرار است. رسمی که برای همه ی یکسان است تزیین درخت است که غالباً بر بالای یک درخت کاج ستاره ای آویزان می شود که نشانه عیسی مسیح است. خانه های مردم این کشور توسط شاخه های درخت، عکسهای بابانوئل و لامپ ها زینت داده می شود.

  در بعضی از نقاط، عید کریسمس با شرکت در نمایشها و کنسرت ها و بعضی برنامه ها در کلیسا برگزار می شود. بیش‌تر امریکایی‌ها این عید رابا تبادل هدایا و تبریک و دیدار از خانواده ها شیرین‌تر می‌سازند.

  شام سنتی کریسمس در امریکا

  شام سنتی کریسمس دراین ایالت، بوقلمون کباب شده با سبزیجات و سس است. برای دسر هم پودینگ میوه ای کریسمس با سس براندی و پای کدو تنبل بر سر میز قرار می دهند؛ چون غالباً این مراسم با بارش برف همراه است، شام در خانه سرو می شود.پیش از خواب نیز مردم خدا را شکر می کنند و آرزو دارند سال جدید، سالی پرثمر باشد

  نگاهی به کریسمس در کشورهای مختلف جهان

  شب میلاد مسیح در کشور آلمان شب شلوغی نیست ودر خانه‌ها آرام برگزار می شود

  مراسم عید کریسمس در کشور آلمان

  هر ساله بیست و چهارم دسامبر، یک هفته پیش از شروع سال نوی میلادی، در کشور آلمان هم مثل تعداد زیادی از کشور های اروپائی دیگر و در بین اکثریت مسیحیان جهان بعنوان شب میلاد مسیح، جشن گرفته میشود. اگر چه همه ی مسیحیان درمورد‌ی روز تولد مسیح نظر واحدی ندارند.

  دراین شب معاشرت و شلوغی شب عید و بازارهای مخصوصاً‌ی سال نو که از چهار هفته پیش تشکیل شده، به پایان میرسد. خیابان‌ها چراغانی و آذین‌بندی شده است و رهگذران در کوچه‌ها شاهد چراغ‌های نورانی کوچکی هستند که کنار پنجره‌ها و یا از تراس و سردر خانه‌ها آویزان شده است.

  شب میلاد مسیح که در کشور آلمان “وای‌ناختن” «شب‌های متبرک» در فرانسه بنام شب نوئل ودر کشور های انگلیسی زبان عید کریسمس خوانده می شود، به طور متداول جشن خانواده‌هاست. به این معنی که در کشور آلمان اعضای خانواده از گوشه و کنار کشور و یا حتی از کشور های دیگر سعی میکنند امکاناتی را فراهم آورند که دورهم باشند و بتوانند درکنار یک دیگر این مراسم را برگزار کنند.

  شب میلاد مسیح در کشور آلمان شب شلوغی نیست ودر خانه‌ها آرام برگزار میشود. در ساعات پایانی شب کمتر کسی را میتوان در خیابان‌ها دید. تعداد زیادی از خانواده‌های آلمانی درخت کاجی را در اتاق نشیمن برپا میکنند. در زیر شاخه‌های این درخت تزیین شده، هدایایی که از سمت اعضای خانواده برای یک دیگر خریداری شده‌اند، قرار میگیرند.

  آلمانیها علاقه عجیبی به تزئینات خانه خود در کریسمس دارند. تعداد زیادی از خانه های کشور آلمان که دارای پنجره چوبی اند با شمعهای الکتریکی و عکسهای رنگی تزئین می‌شوند که منظره خارجی آن ها بسیار زیبا است. گهواره کوچکی به نشانه حضرت مسیح درگهواره در تعداد زیادی از منازل قرار میگیرد.

  عصر روز کریسمس کودکان از بابانوئل هدیه کریسمس خودرا دریافت می کنند و پس ازآن خانواده ها یک دیگر را در کلیسا دیدار می کنند و شب موقعآن ها زیر درخت کریسمس جمع می‌شوند و فردی درخانواده زنگ کوچکی رابه نشانه گردهمایی اعضای خانواده به صدا در می آورد. آلمانیها روز کریسمس ماهی یا غاز پختن می کنند.

  نگاهی به کریسمس در کشورهای مختلف جهان

  مراسم عید کریسمس در کشور آلمان

  کشور آلمان از جمله کشورهایی‌ست که در آن تولد مسیح در شب جشن گرفته میشود، شبی که به اسم شب مقدس مشهور است. ولی در سایر کشور های اروپائی و حتی در کشور آمریکا این جشن در روز شروع میشود. شب کریسمس که در کشور آلمان به‌اسم شب Weihnachten مشهور است یا شب میلاد مسیح

  به شکل فعلی آن از قرن نوزدهم در کشور کشور آلمان رواج پیدا کرد. در تعداد زیادی از خانواده‌ها درخت کاج بعنوان نماد سبزی و خرمی در خانه برپا میشود و به شکل‌های مختلف با روبان و نور و شمع و غیره تزیین می گردد. اعضای خانواده به طور متداول برای هم هدایایی می گیرند و بخصوص این هدایا برای بچه‌ها خریدارى مى‌شود.»

  جشن به طور متداول حدود ساعت ۵ بعدازظهر شروع می شود. تا این ساعت پدر و مادر درخت را تزیین کرده‌ و هدایا را زیر آن قرار داده‌اند. بچه‌ها می توانند وارد اتاقی بشوند که درخت تزیین شده در آن قرار گرفته. ترانه‌های مشهور و مخصوص Weihnachten یا شب میلاد مسیح خوانده می شود و غذای مخصوص این شب طبق معمول غاز یا اردک به همراه سیب‌زمینی و همینطور کلم مخصوصی‌ست که در خانه درست می کنند. در بعضی از خانواده‌ها این غذا در روزبعد خورده می شود و شب وایناختن با غذای سبک و خوردن شیرینی و شکلات همراه است».

  نگاهی به کریسمس در کشورهای مختلف جهان

  عکس هایی از تزیینات مراسم کریسمس در روسیه

  مراسم کریسمس در روسیه

  هرچند بیش تر مردم روسیه پیرو مذهب مسیحیت هستند و مشابه سایر مسیحیان جهان جشن های کریسمس را برگزار می کنند، اما در تقویم روس ها، کریسمس روز هفتم ژانویه است.

  جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامیداشت زاد روز مسیح برگزار می شود. تعداد زیادی از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پروتستان ها ، کریسمس را در روز بیست و پنجم دسامبر جشن گرفته و بسیاری نیز آنرا در شامگاه روز بیست و چهارم همین ماه برگزار می کنند. این در حالی است که بیش تر کلیساهای ارتدوکس در سراسر جهان روز 7 دسامبر را جشن می گیرند.

  بعضی از مسیحیان ارتدوکس در روسیه و اوکراین، به موجب پیروی از گاهشماری جولیانی، این عرف را در روز هفتم ژانویه برپا می دارند.در روسیه، فقط کاتولیک ها، بیست و پنجم دسامبر را جشن می گیرند و تعطیلات ارتدوکس ها از 31 دسامبر تا 10 ژانویه است.

  مذهب اصلی مردمان روسیه عمدتا مسیحیت از نوع ارتدوکس است و ساکنان این کشور مثل دیگر مسیحیان این مراسم رابا آداب مخصوص بخود اجرا می کنند.یکی از خوردنی های محبوب روس ها در اینروزها گوشت و کباب داغ است. همینطور انها انواع سوپ رابه سایر غذا ها ترجیح می دهند. در روز کریسمس، بچه ها از بزرگ ترها شیرینی دریافت می کنند. خانواده های روسی نیز بسته به وضع مادی خود به تغییر دکوراسیون خانه میپردازند.

  کریسمس در روسیه همیشه با درجه حرارت زیر صفر و آب و هوای سرد رو به رو می شود. ورزش محبوب مردم این کشور ، اسکی روی یخ و اسکیت است. بعضی از مردم در شب کریسمس تا قبل از ظاهرشدن نخستین ستاره در آسمان، هیچ خوراکی نمی‌خورند. روس ها به علت سرمای شدید ترجیح می دهند برای سفر فصل تابستان را انتخاب کنند. آنان در اینروزها به جشن و پایکوبی پرداخته و رقص های ناب و متفاوتی را از خود به نمایش می گذارند.

  هرچند کمتر از یک درصد مردم روسیه پیرو دینی غیر از اسلام و مسیحیت هستند، اما حالات دینداری دراین کشور جالب است. بر اساس نظرسنجی ها فقط ۱۱ درصد از ارتدوکس های این کشور برای پرستش به کلیسا می‌روال. باوجود این‌که بیش از 70 درصد مردم پیرو مسیحیت ارتدوکس هستند، اما بر اساس نظرسنجی بیش تر آن ها با کتاب مقدس مسیحیان بیگانه هستند و حتی یک‌بار هم آنرا باز نکرده اند.

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

نویسندگان

خرید بک لینک

خرید رپورتاژ

خرید بک لینک قوی ارزان و دائمی و مقرون به صرفه استفاده از سایت بکوریتی می باشد همچنین بک لینک های قوی از طریق ارسال رپورتاژ آگهی .


فروشگاه اینترنتی

فروشگاه likee.ir از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


همکاری در فروش پارس پا

پارس پا parspa.com جزو اولین سایت های خدمات کسب درآمد مثل پاپ آپ و کسب درآمد از ورودی گوگل بود که در سال 1392 فعالیت جدی داشت .


قرعه کشی اینکلینگ

اینکلینگ inkling.ir سایت قرعه کشی بود که زیر مجموعه پارس پا بود و در حال حاضر نیز منتظر قرعه کشی های جدید روی این سایت باشید .


فروشگاه آنلاین آرمین

فروشگاه armins.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


خرید پستی as seen tv

فروشگاه  as-seen-tv.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


فروشگاه ارزون سرا

فروشگاه  arzonsara.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


خرید پستی ارزان

فروشگاه  orginall.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


خرید از بانه

فروشگاه  mrbane.ir فروشگاه اینترنتی بانه هست که مستقیما می توانید از بانه خرید کنید .


فروشگاه اینترنتی foorush

فروشگاه  foorush.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


فروشگاه وی شاپز

فروشگاه  weshops.ir از قویترین فروشگاه ها بوده و هست و می توانید محصولات زیادی در این فروشگاه پیدا کنید .


خرید و فروش اینترنتی

فروشگاه  search-tv.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


فروشگاه آی آر

فروشگاه  irincom.ir نیز از حدود سال 1393 فعالیت می کند .


قالب دهی پارسلون

قالب دهی وبلاگ های parslon.com از قدیمی ترین سیستم های فروش بک لینک و قالب دهی و فروش انبوه قالب روی وبلاگ ها هست .


فروشگاه آنلاین پلوتون

فروشگاه اینترنتی poloton.ir جامونده بود ! فروشگاه آنلاین پولوتون بزودی فعالیت خودش را از سر میگیرد.


همکاری در فروش فایل پارس پا

سایت همکاری در فروش  parspa.ir قدیمی ترین سایت فروش فایل و همکاری در فروش فایل می باشد که از سال 1392 آغاز به کار کرده است .


سایت پرشین ای

وب سایت persiane.ir و پرتابل پرشین ای به آدرس بابیش از 9000 نویسنده و بیش از 10000 مطلب و بیش  از 7500 مطلب ترجمه یا 100% اختصاصی شده با رتبه و ایندکس بالا در خدمت شما دوستان می باشد .


همکاری در فروش فایل می فایلز

سایت همکاری در فروش mefiles.ir با بیش از 600 فروشگاه فایل .


همکاری در فروش فایل کاران

سایت همکاری در فروش filekaran.com با بیش از 600 فروشگاه فایل در خدمت شما می باشد.


کسب در آمد

سایت kend.ir در موضوعات کسب درآمد از اینترنت فعال می باشد که همان سایت ebays.ir سابق می باشد .


فروشگاه اندروید و فریلنسری رویدبل

سایت رویدبل roidbell.ir اولین سایت فریلنسری طراحی اپلیکیشن اندروید و ios در ایران می باشد .


خرید بک لینک

جهت خرید بک لینک backority.ir می توانید از سایت فوق العاده مخصوص این کار یعنی بکوریتی استفاده کنید .


خرید رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی قوی اگر خواهید بکوریتی بهترین گزینه ممکن می باشد .


جابجایی سرباز

برای جابجایی سرباز به سایت bekhane.ir مراجعه کنید .


جابجایی دانشجو

جابجایی دانشجو توسط سایت bekhane.ir انجام می شود برای جابجایی با دانشجویان به این سایت می توانید مراجعه کنید .


کانال تلگرام جابجایی سرباز

آدرس کانال تلگرام جابجایی سربازی


دانلود موزیک جواب

music-javan.ir
سایت دانلود موزیک ( محسن ابراهیم زاده بنام مرهم جان ) برای دانلود جدید ترین موزیک خارجی و موزیک فارسی شاد و دانلود موزیک فارسی عاشقانه در خدمت ما می باشد ، موزیک های از قبیل بی کلام و موزیک خارجی و موزیک قدیمی و موزیک گلچین و موزیک ویدیو در خدمت شما شنونده های نازنین است و آهنگهای شاد و غمگین و عاشقانه و سنتی نیز از عمده موزیک های این سایت می باشد .

تور اردبیل و گردشگری

ardabiltour.ir
سایت ardabiltour.ir وبسایت مخصوص تور اردبیل و گردشگری بوده و در مورد آب درمانی های استان اردبیل و بهترین اقامت گاه اردبیل و همچنین در مورد تفرجگاه اردبیل نیز مطالب بسیار مفیدی دارد و می توانید در مورد سوغاتی های شهر اردبیل قبل از سفر به اردبیل مطلع شوید و همچنین آبدرمانی های سرعین و هتل سرعین جهت رزور انتخاب کنید و یا در مورد خانه ی معلم اردبیل جستجو و مکان رزرو کنید .

معرفی و دنلود کتاب

dorre-sokhan.ir
سایت درٌه سخن به منظور خرید کتاب ( خیلی کم پولی هستن ) و همچنین دانلود کتاب و مهم تر از همه و بیشتر از همه معرفی کتاب اختصاص داده شده است و می توانید کتاب های مفیدی همچون "دروغ/ اراده‌ی آزاد" و یا "فلسفه ترس" و همچنین "شناسایی و شکار جاسوس" اشاره کرد .

فوتبال - استقلال و پرسپولیس

justfootball.ir
سایت ورزشی justfootball.ir با اخبار داغ فوتبال پرسپولیس و استقلال در خدمت شما می باشد . تیم های پرسپولیس - استقلال - تراکتورسازی و همچنین تیم ملی و علاوه بر این در مورد جام جهانی روسیه نیز کنار تیم باشگاهی بارسلونا و رئال مادرید اخبار مهمی را منتشر می کند .

کامپیوتر و فناوری و نرم افزار

learn-me.ir
سایت learn-me.ir از انواع گوشی موبایل گرفته تا آموزش اینترنت - آموزش سخت افزار - آموزش شبکه- آموزش نرم افزار- اخبار فناوری - معرفی نرم افزار و .. مطلب منتشر می کند .

مبل و غذاخوری و سرویس خواب

m-tick.ir
وبسایت دیگر ما یعنی m-tick.ir در موضوع اختصاصی مبل- آینه کنسول - ساعت - سرویس خواب - غذا خوری - ویترین و بوفه و .. فعالیت دارد و می توانید * ساعت دیواری مدرن رافائل * میز کنسول و آینه * مبل راحتی تک نفره * مبلمان استیل جدید و شیک برای اتاق پذیرایی * مبل های راحتی ایتالیایی و ترکیه ای را نیز از سایت http://m-tick.ir ما دنبال کنید .

واردات خودرو و ماشین

mashinsavari.ir
بله درست دیدین ، سایت ویژه در مورد خودروهای خارجی و داخلی که آپشن ها و یا پلاک اروند و ملی و قیمت ماشین را می توانید دنبال کنید . همچنین ماشین خارجی - ماشین داخلی - واردات ماشین جزو کارهای خدماتی این سایت است .

مسکن و ساختمان

mb-ce.ir
سایت اختصاصی ما در موضوع اخبار مسکن و دکوراسیون ساختمان و شیرآلات ساختمان و همچنین مصالح ساختمانی فعال می باشد و  آشنایی با شیرآلات بهداشتی و ساختمانی مقدمه ای بر ساختمان های اجری و بتنی مقاوم سازی ساختمان‌های آجری نیمه اسکلت ساختمان آجری (مصالح بنایی) از مطالب مفید این سایت می باشد .

اخبار ارز و دلار و مدیریت اقتصاد

ppts.ir
سایت آموزشی و خبری که اخبار ارز و اخبار بانکی را می توانید از اینجا دنبال کنید و همینطور اقتصاد کلان و قیمت ارز نیز از قسمت های مفید این سایت می باشد که بزودی فعالیت کاملتری نیز از این سایت شاهد خواهیم بود .

مقاله و تحقیق و پروژه

prozhe-shop.ir
سایت دانشگاهی یا به عبارتی محل انتشار مقاله و فایل های تحقیق برای دانلود دانشجویان کاردانی و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکترا . اخبار پیام نور و آزمون ارشد - استخدامی و راهنمایی رانندگی را از http://prozhe-shop.ir دنبال کنید .

خرید شارژ ایرانسل همراه اول

sharjfree.ir
سایت خرید شارژ ایرانسل ، خرید شارژ همراه اول و رایتل و تالیا . در این سایت می توانید مجموعه کامل کدهای دستوری سامانه جامع خدمات همراه اول - ایرانسل - تالیا - رایتل را برای مشترکان دائمی و اعتباری را دنبال کنید .

آموزش html و css و php

w3learn.ir
سایت آموزشگاه آنلان وب با ارائه آموزش HTML و آموزش Bootstrap و آموزش CSS و همچنین آموزش JavaScript و آموزش jQuery و آموزش PHP و آموزش SQL در خدمت شما می باشد . البته آموزش پیشرفته HTML و آموزش مقدماتی HTML نیز از خدمات آموزشی سایت http://w3learn.ir می باشد .

آموزش نجوم

wikiastro.ir

سایت نجوم با ابزارهای نجومی و همچنین رویداد های نجومی در رابطه با فناوری فضایی و کیهان‌شناسی نیز اقدام به معرفی کتاب نجوم می کند و می توانید مطالب فوق العاده ای در این سایت پیدا کنید.

 
 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :